ÇAKÜ Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Güzel Türkçemizi Öğretmeye ve Türk Kültürünü Tanıtmaya Devam Ediyor

ÇAKÜ Dil Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi, Türkçe eğitim-öğretim kapsamında uluslararası öğrencilere yönelik olarak güzel Türkçemizi öğretmeye ve Türk kültürünü tanıtmaya devam etmektedir. Bu kapsamda son iki haftadır farklı gruplarla birçok etkinliğe imza atıldı. Bu etkinlikler çerçevesinde farklı gruplara farklı mekanlar gezdirildi.

Uluslararası öğrencilerimizden bir gruba Çankırı Belediyesi Dr.Rıfkı Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi gezdirildi. Görevliler tarafından Merkez hakkında yapılan kısa bir tanıtımın ardından, öğrencilere kültür tarihimize ait eski yazma eserler, nüfus kayıt örnekleri gösterilerek günümüze kadar olan gelişim ve değişim aktarıldı. Osmanlı Türkçesinin Farsça ve Arapça ile bağlantısı üzerine farkındalık kazanmaları sağlandı.

Sonrasında aynı grupla Ferit Akalın Radyo ve İletişim Müzesi ziyaret edildi. Gerçekleştirilen etkinlikte; yapılan kısa bilgilendirmenin ardından uluslararası öğrencilerimize geçmişten günümüze Türkiye’de kullanılan haberleşme yöntemleri ve araçları tanıtıldı. Eski iletişim araçlarının dokusunu ve ruhunu hissettirmek ve insanoğlunun teknolojik alanda kat etmiş olduğu gelişimi görmeleri sağlandı. Ardından gerçekleştirilen Tarihi Çamaşırhane ziyareti de oldukça bilgilendirici oldu.

Diğer bir öğrenci grubumuzla önce güzel hatıralar bırakacak şekilde tarihi Çankırı Hazimiye Gazozcusu ziyareti gerçekleştirildi. İşletme sahibi ile öğrencilerimiz arasında hatlı sohbetler edildi. Ardından sinemaya gidildi. B1 düzeyindeki öğrencilerin belirtilen günde mevcut filmlerden birinin izlenmesi sağlanarak öğrencilerin Türkçe dinleme seviyesinin ölçülmesi hedeflendi. Güzel geri bildirimler aldığımız bu etkinliğin öğrencilerimizin oldukça hoşuna gittiği gözlemlendi.

Üçüncü grubumuz ise Buğday Pazarı, Hazımiye ve Çivitçioğlu Medreselerini, Çankırı Ulu Camisini (Büyük Cami) ziyaret ettiler. Kısa bir bilgilendirmenin ardından rehber eşliğinde medreseler tanıtıldı. Özellikle Buğday Pazarı Medresesinde yaren odası, tuz odası, geleneksel el sanatları odası, çarık odası, güzel yazı odası gibi odaları gezildi ve odaların tanıtımı yapıldı. Odalarla ilgili hikâyeler anlatıldı. Çivitçioğlu Medresesi’nde icra edilen ney dinletisi ise öğrenciler tarafından oldukça memnuniyetle karşılandı. Bu vesileyle ilgili mekanlardaki görevlileri dinlemek, onlarla karşılıklı konuşma imkanı bulmak, öğrencileri Türkçe konuşmak açısından oldukça cesaretlendirdi.

Gezilen tüm mekanlardaki çalışanlara ilgi ve alalarından dolayı özellikle teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Farklı bir öğrenci grubumuz ise Çankırı Recep Tayyip Erdoğan Parkı’nda baharın güzelliğinden de yararlanarak güzel bir etkinlik gerçekleştirdi. Burada karşılıklı Türkçe konuşma pratikleri ve sohbetleri yapıldı. Orada bulunan Türk öğrencilerle voleybol oynayan öğrencilerimiz, doğal bir ortamda Türkçe konuşma pratiği yapma imkanı yakalamış oldular.

Dil Merkezi tarafından gerçekleştirilen bu etkinliklerle, uluslararası öğrencilerin gezerek, eğlenerek ve pratik yaparak Türkçeyi öğrenmeleri sağlamakla birlikte, Türk kültürüne aşina olmaları da sağlanmaya çalışılmaktadır. Öğrencilerden alınan geri bildirimlerden, bu etkinliklerin Türkçeyi öğrenme yolunda öğrenciler üzerinde büyük bir motivasyon etkisi yaptığı da görülmektedir.

Daha fazla fotoğraf için tıklayınız...

Fotoğraf Galerisi İçin Tıklayınız
Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2022 Salı
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2023 Çarşamba